• Plán práce výchovného poradcu

• Školský rok: 2023/2024                                                                                     Výchovný poradca: Mgr. Ivo IMRICH

V školskom roku pokračuje výchovný poradca v práci pri sprevádzaní žiakov a ich rodičov pri výbere a voľbe strednej školy . Výchovný sa bude zúčastňovať na vzdelávaní a aktivitách. Zvýšené úsilie bude venované pri komunikácií s rodičmi a žiakmi.

Ďalšie úlohy vyplývajúce z hlavných úloh školy

• vzdelávať sa v oblasti výchovného poradenstva
          • starať sa o komplexný poradenský servis pedagógom, rodičom a žiakom
          • monitorovať výchovno-vzdelávacie problémy žiakov
          • spolupracovať s centrom pedagogicko - psychologického pradenstva v Kežmarku pri ochrane žiakov pred negatívnymi sociálno – patologickými javmi
          • venovať pozornosť hodnotovej orientácií mladých ľudí, úzko súvisiacej s medziľudskými vzťahmi v spoločnosti
          • poskytovať pomoc pri riešení otázok osobnostného, sociálneho a vzdelávacieho vývinu, poskytovať pomoc pri voľbe štúdia a povolania – profesijnej orientácii
          • podieľať sa na plnení všetkých aktuálnych úloh výchovného poradenstva v škole
          • pracovať na skvalitňovaní klímy jednotlivých tried s možnosťou ovplyvnenia klímy celej školy

Časový plán práce výchovného poradcu

Do plánu nie sú zahrnuté aktivity ohľadom projektu nakoľko časový harmonogram sa aktuálne dopĺňa.

August - September

1. Vypracovanie plánu práce pre výchovné poradenstvo do 31.08.2023

2. Spolupráca s CPPPaP v Kežmarku.

3. Spolupráca s triednymi učiteľmi 1.-9. ročníkov.

4. Harmonogram práce na voľbu povolania, preštudovanie pedagogickej dokumentácie.

Október

1. Spolupráca s náborovými pracovníkmi.

2. Profesijná orientácia žiakov 9. roč. registrácia zmeny povolania, kontrola dokumentácie.

3. Spolupráca s OU – odbor sociálnych vecí, prevencia delikventného vývinu detí.

4. Aktualizácia nástenných novín .

November

1. Vypracovanie a odoslanie zberu nového záujmu žiakov 9. roč. pre ŠVS Michalovce .

2. Práca s problémovými žiakmi, konzultácie návrhov opatrení s tried. učiteľmi.

3. Rodičovské stretnutie pre 9. ročník- základné informácie o prijímaní na SŠ.

4. Stretnutia s náborovými pracovníkmi so SŠ.

December

1. Profesijná orientácia –– sprostredkovanie nových informácií žiakom 9.ročníkov.

2. Zmena záujmu, kontrola údajov, odoslanie databázy do ŠVS.

3. Spolupráca s náborovými pracovníkmi, návšteva Dňa otvorených dverí v Kežmarku aktualizácia termínov.

4. Aktualizácia nástenných novín - informačný servis .

Január

1. Problémové porady / klasifikácia žiakov s poruchami správania, poruchami učenia a integrovaných žiakov/ návrhy na znížené známky zo správania, výchovné problémy.

2. Spolupráca s náborovými pracovníkmi, sprostredkovanie profilu absolventa.

3. Profesijná orientácia žiakov –– zisťovať záujem o SŠ s talentovou skúškou.

Február

1. Zber informácií, vpisovanie polročného hodnotenia, odoslanie do ŠVS .

2. Príprava prihlášok na SŠ s talentovou skúškou.

3. Spolupráca s triednymi učiteľmi, vedením školy a zákonným zástupcom, propagácia poradenských služieb medzi rodičmi, prepojenie školy s poradenskými zariadeniami.

4. Odoslanie prihlášok na SŠ s talentovou skúškou .

5. Aktualizácia nástenných novín.

Marec

1. Kompletizácia prihlášok na SŠ ,kontrola údajov, charakteristiky žiakov.

2. Uzavretie prihlášok na SŠ konzultáciou a podpisom zákonného zástupcu.

3.Talentové skúšky

5.Vyhodnotenie úspešnosti Celoslovenského testovania deviatakov.

Apríl

1. Odoslanie prihlášok na SŠ.

2. Kritériá prijímacích pohovorov na SŠ – priebežné sledovanie a sprostredkovanie informácií rodičom a žiakom.

3. Práca s problémovými žiakmi, pohovory.

4. Aktualizácia nástenných novín – informačný servis.

5. Evidencia prijatých žiakov na SŠ s talentovou skúškou..

6. Export informácií na ŠVS – stav podľa prihlášok na SŠ z Proforientu

Máj

1. 1. kolo prijímacích pohovorov - sledovanie umiestnenia žiakov v sieti stredných škôl.

2. Spolupráca s rodičmi a žiakmi – presun prihlášok, sledovanie voľných miest na SŠ, odvolacie kolá.

3. Prepojenie školy s poradenskými centrami.

4. Informácie o štúdiu na SŠ pre žiakov 8.roč.

Jún

1. Problémové porady, konzultácie s triednymi učiteľmi, návrhy na znížené známky zo správania, riešenie výchovných problémov.

2. Druhé kolo prijímacích pohovorov.

3. Sledovanie umiestnenia žiakov 9.ročníkov v sieti SŠ.

4. Vyplnenie vstupných dokladov pre žiakov 8. roč.

5. Záverečná správa o činnosti výchovného poradcu v školskom roku.

V Slovenskej Vsi 30. 8. 2023                                                                               Výchovný poradca: Mgr. Ivo Imrich