Vymedzenie  cieľov a poslania výchovy v ŠKD

Podľa Zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov § 114 -  školský klub detí zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole, činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na oddych v čase mimo vyučovania.  Poskytuje výchovu a vzdelávanie deťom mladšieho školského veku. Cieľom programu v školskom klube detí je pripraviť dieťa pre život v súčasnej spoločnosti prostredníctvom ovplyvňovania voľného času na báze jeho dobrovoľnosti a aktivity, s možnosťou sebarealizácie, ponukou alternatívnych aktivít, ponukou pomôcok a hier.

Činnosti sa uskutočňujú vo vekovo zmiešanom oddelení, ktoré sa nachádza na prízemí školy.

ŠKD navštevujú žiaci I. stupňa našej školy. V ŠKD poskytujeme výchovu a vzdelávanie aj pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Deti do ŠKD prijímame vždy na začiatku školského roka, v prípade voľnej kapacity aj v priebehu roka. Školský klub navštevujú deti nielen zo Slovenskej Vsi, ale aj okolitých obcí – Vojňany a  Výborná.

Ciele školského zariadenia:

Hlavným poslaním ŠKD je výchovno-vzdelávacia činnosť zameraná na uspokojenie a rozvíjanie záujmov detí v čase mimo vyučovania a prípravu na vyučovanie. Našim cieľom je pripraviť človeka rozhľadeného, vytrvalého, tvorivého a schopného pracovať v skupine. Zvýrazňovať úlohu pohybu ako nezastupiteľnej hodnoty zdravého spôsobu života, prezentovať pohyb ako prostriedok k dosiahnutiu a splneniu dôležitých životných cieľov, zapájať deti do aktivít v oblasti výchovy, viesť k ľudským právam, hodnotiť sociálnu atmosféru, vytvárať tvorivú atmosféru podporujúcu pocit bezpečia a motivácie k učeniu. Snažíme sa vhodne dopĺňať kompetencie získané pri výchove v rodine a na vyučovaní v škole. Režim dňa v našom zariadení zohľadňuje striedanie práce s odpočinkom, dôležité z hľadiska psychohygieny detí.

Ciele výchovného programu:

• vytvoriť príjemné a bezpečné  výchovné prostredie
        • pripraviť deti na zodpovedný život v spoločnosti v duchu porozumenia a priateľstva
        • rešpektovať práva dieťaťa
        • posilňovať úctu k rodičom a ostatným osobám
        • budovať vzťah k materinskému jazyku a vlastnej kultúre
        • rozvíjať komunikačné schopnosti
        • viesť k analýze a riešeniu problémov
        • rozvíjať manuálne, tvorivé, estetické, športové schopnosti
        • motivovať deti k pravidelnej pohybovej aktivite
        • naučiť deti kooperovať
        • viesť k sebaobslužným činnostiam a k bezpečnosti v jednotlivých oblastiach výchovy
        • prevenciou predchádzať negatívnym sociálnym javom
        • podporovať osobnosť a schopnosť každého dieťaťa

Stratégie výchovno-vzdelávacej činnosti

Naše pedagogické stratégie sú zamerané na rozvíjanie kľúčových kompetencií dieťaťa. Preferujeme individuálny prístup, uplatňovanie zážitkových foriem a metód práce, ktoré aktivizujú dieťa, aplikovanie humanistickej výchovy, úzku spoluprácu s rodinou, s učiteľmi.

Pri rozvíjaní kľúčových kompetencií uplatňujeme tieto pedagogické stratégie:

• podporujeme priateľské vzťahy a efektívnu spoluprácu v oddelení
        • motivujeme deti k samostatnosti a zodpovednosti za prácu a správanie
        • počas hier učíme deti základom empatie
        • humanistickým hodnotením vytvárame podmienky na to, aby deti mohli zažívať pocit úspechu
        • poukazujeme na komplexný vplyv pohybu – zvýšenie sebadôvery,  psychické uvoľnenie, pozitívna intelektuálna výkonnosť, sebarealizácia
        • učíme deti vypočuť si aj odlišné názory
        • motivujeme ich k vytváraniu kultúrneho prostredia vlastnou prácou
        • motivujeme k účasti na vedomostných, výtvarných a športových súťažiach
        • čítaním, sledovaním filmov, diskusiou pomáhame deťom orientovať sa v základných humanistických hodnotách ( pravda, zodpovednosť, tolerancia, spolupráca )
        • povzbudzujeme k zvedavosti a záujmu o nové informácie
        • prostredníctvom hier a dramatizácie vedieme deti k sebahodnoteniu
        • vedieme deti k rešpektovaniu školského poriadku
        • učíme vhodne komunikovať s rovesníkmi, vychovávateľmi, ľuďmi mimo školy
        • realizujeme aktivity, v ktorých môžu prezentovať svoje originálne nápady
        • návrhy
        • rozhovorom, diskusiou, vychádzkami, exkurziami vedieme deti k prirodzenej hrdosti na kultúrne a historické pamiatky, zvyky a tradície
        • vysvetľujeme deťom význam spolužitia s inými kultúrami
        • učíme deti vážiť si prácu iných
        • vychádzkami, kreslením, maľovaním, diskusiou povzbudzujeme deti hľadať krásu v bežných každodenných veciach okolo seba

Stanovené ciele sa zabezpečujú  individuálnym prístupom, uplatňovaním zážitkových metód a foriem práce, aplikovaním humanitnej výchovy, dobrou spoluprácou rodiny, vyučujúceho a vytváraním pozitívnej emocionálnej klímy v oddelení ŠKD.